Baumer FEDM 12P5101/S35AU
Current Stock:
Measuring distance Sd:
50 … 400 mm
Special type:
Washdown design
Beam diameter:
8 mm
Adjustment:
IO-Link
Teach-in range min.:
> 20 mm
Power on indication:
LED green
Soiled lens indicator:
LED red
Resolution:
100 … 1000 µm
Linearity error:
± 1.5 … 4 mm
Beam type:
Point
Temperature drift:
< 0,1 % Sde/K
Approvals/certificates:
EcolabLight source=Pulsed point source LED
Wave length:
660 nm
Response time / release time:
< 3 ms
Voltage supply range +Vs:
12 … 26 VDC
Current consumption max. (no load):
80 mA
Output circuit:
Analog
Output signal:
4 ... 20 mA
Load resistance (analog I):
< (+Vs - 10 V) / 0,02 A
Output current:
100 mA
Alarm output:
Push-pull
Reverse polarity protection:
Yes, Vs to GND
Width / diameter:
19.6 mm
Height / length:
51 mm
Depth:
34.3 mm
Design:
Rectangular
Housing material:
Stainless steel 1.4404 (V4A)
Front (optics):
PMMA
Connection types:
Connector M12
Protection class:
IP 68/69K & proTect+
Operating temperature:
0 … +50 °C