Baumer IFRM 12P1701/S35L (10224126) | PNP NO Inductive Proximity Sensor, 12mm Flush Mount, 4mm Range, M8 Connector, Brass Nickel Plated, IP67
Baumer
Current Stock:
The Baumer IFRM 12P1701/S35L 10224126 is a flush-mounted inductive sensor with a nominal sensing distance of 4 mm and adjustable hysteresis between 3% and 20% of Sr. It features a 3-port LED red output indicator and operates at a switching frequency of 2 kHz. The sensor is powered by a voltage supply range of 6 to 36 VDC and has a maximum no-load current consumption of 10 mA. It includes a PNP make function (NO) output circuit with a voltage drop of less than 2 VDC and an output current capacity of 200 mA. Enhanced with short circuit and reverse polarity protection, this sensor is built with a cylindrical threaded design, a PBT sensing face, and a brass nickel-plated housing. It measures 12 mm in diameter and 50 mm in housing length, and connects via an M8 connector. The sensor can be tightened with a maximum torque of 15 Nm (Front: 10 Nm) and operates within a temperature range of -25 to +75 °C. It is rated IP 67 for protection against dust and immersion.
Mounting type:
Flush
Nominal sensing distance Sn:
4 mm
Hysteresis:
3 … 20 % of Sr
Output indicator:
3 port LED red
Switching frequency:
2 kHz
Voltage supply range +Vs:
6 … 36 VDC
Current consumption max. (no load):
10 mA
Output circuit:
PNP make function (NO)
Voltage drop Vd:
<2 VDC
Output current:
200 mA
Short circuit protection:
Yes
Reverse polarity protection:
Yes
Design:
Cylindrical threaded
Material (sensing face):
PBT
Housing material:
Brass nickel plated
Dimension:
12 mm
Housing length:
50 mm
Connection types:
Connector M8
Tightening torque max.:
15 Nm (Front: 10 Nm)
Operating temperature:
-25 … +75 °C