Baumer IFRM 12X9503/0040 (11114060) | NAMUR Inductive Proximity Sensor, 12mm Flush Mount, 4mm Range, 0.4m Cable, ATEX 1G Certified, IP67
Baumer
Current Stock:
Resolution:
752 × 480 px
Sensor type:
1/3? CMOS, color
Illumination:
integrated, LED white
LED class:
risk group 1 (low risk, EN 62471:2008)
High-resolution mode:
max. 50 inspections per second
Object distance min.:
100 mm
Object distance max.:
300 mm
Number of jobs (products):
? 255
Features per job:
32
Signal processing:
Baumer FEX® 4.0
Defect image memory:
32
Lens:
16 mm
Nominal voltage power supply:
24 V ±25 %
Nominal voltage power supply (add-on):
Class 2 according to NEC / protection class III
Nominal voltage power supply (info):
Power consumption:
Max. 18 W (with I/O)
Inputs:
8 … 30 V (polarity protected)
Digital inputs:
5 inputs trigger job selection external teach-in encoders (CH-A, CH-B) 500 kHz
Outputs:
PNP Ipeak = 100 mA and Ieff = 50 mA (short-circuit proof)
Digital outputs:
5 outputs Pass / Fail Flash Sync Alarm Camera Ready Output Enable
Initial setup:
Process interface:
PROFINET (CC-A) EtherNet/IP™ TCP/UDP (Ethernet)
Visualization:
configurable web interface with MultiViewer function
Width:
53 mm
Height:
99.5 mm
Depth:
38 mm