Baumer ZADM 023H300.0011 10158590
Current Stock:
The Baumer ZADM 023H300.0011 10158590 is a high-precision sensor designed for measuring edges, center, and width. It features a filter suitable for transparent objects and offers a measuring field size of 30 mm with a distance of 50 mm to the object. The sensor is capable of recognizing objects as small as 0.3 mm with a resolution of less than 0.03 mm and a linearity error of less than 0.3%. It utilizes a pulsed infrared diode with a wavelength of 880 nm and operates at a measuring frequency of 500 Hz. The device is powered by a voltage supply range of 15 to 28 VDC and has a maximum current consumption of 150 mA. It provides an output signal of 4 to 20 mA and supports a maximum output current of 100 mA. Equipped with reverse polarity protection, the sensor has a response time of less than 2 ms and includes PNP switching outputs. The sensor's housing is made of die-cast zinc with a glass front and is designed in a rectangular shape with a width/diameter of 23 mm. It connects via an M12 8-pin rotatable connector and is rated IP 67 for protection against dust and water ingress, suitable for operating temperatures ranging from 0 to +55 °C.
Measuring field size:
30 mm
Measuring distance (to object):
50 mm
Smallest object recognizable:
0.3 mm
Resolution:
< 0.03 mm
Linearity error relative:
< 0.3 %Light source=Pulsed infrared diode
Measuring frequency:
500 Hz
Voltage supply range +Vs:
15 … 28 VDC
Current consumption max. (no load):
150 mA
Output signal:
4 ... 20 mA
Output current:
100 mA
Switching output:
PNP
Output function:
Out 1 / Out 2
Width / diameter:
23 mm
Connection types:
Connector M12 8 pin, rotatable
Operating temperature:
0 … +55 °C