SMC CA2YT63-350Z CA2Y-Z Series Smooth Cylinder
SMC
SKU:
CA2YT63-350Z
Current Stock:
CA2Y-Z Series Smooth Cylinder
  • Reducing stick-slip in a low speed range;
  • Stable operation possible even at a low speed of 5 mm/s (Measurement ;?based on JIS B 8377);
  • Low sliding possible even in bi-directional operation;
  • Lightweight/Improved functions (New structure equivalent to the standard ;?models);
  • Interchangeable with the standard models;
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    Without Auto Switch
    Mounting Style:
    Center Trunnion Type
    Bore Size:
    Bore Size 63 mm
    Port Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 350 mm