SMC CDG1BA40R-250Z-M9BAL-XC6 CG1-Z Series Air Cylinder
SMC
SKU:
CDG1BA40R-250Z-M9BAL-XC6
Current Stock:
CG1-Z Series Air Cylinder
  • Can be used in environments where contact with water or coolant occurs;
  • With water-resistant 2-color indication auto switch;
  • Suitable for factory machinery, food manufacturing machinery, car;?washes, etc
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    Mounting Style:
    Basic Style
    Type:
    Air Cushion
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Thread Type:
    Rc
    Water Resistant Cylinders:
    NBR Seal (Nitrile Rubber)
    Stroke:
    Stroke 250 mm
    Rod End Thread:
    Male Rod End
    Pivot Bracket:
    None
    Rod End Bracket:
    None
    Auto Switch:
    Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)