SMC CDG1BN25-50JZ-M9PWSAPC CG1-Z Series Air Cylinder
SMC
SKU:
CDG1BN25-50JZ-M9PWSAPC
Current Stock:
CG1-Z Series Air Cylinder
  • Female rod end available as standard;
  • Easy fine adjustment of auto switch position;
  • No trunnion mounting female thread added to basic type variation;
  • With auto switch (Series CDG1-Z: CDG1?CDG1W?CDG1K?CDG1KW?CDG1R)
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Basic
    Type:
    Rubber Cushion
    Bore Size:
    Bore Size 25 mm
    Port Thread Type:
    Rubber cushion:Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 50 mm
    Rod And Thread:
    Male Rod End
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Suffix For Cylinder:
    Nylon Tarpaulin
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Suffix For Cylinder2:
    Rod End Male Thread, Without Rod Boot
    Pivot Bracket:
    None
    Rod End Bracket:
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)