SMC CDG3DN40-100 CG3 Series Air Cylinder Short Type Standard
SMC
SKU:
CDG3DN40-100
Current Stock:
CG3 Series Air Cylinder Short Type Standard
  • Up to 51 mm shorter, up to 24% lighter (comparison with the CG1 series);
  • Female rod end available as standard;
  • With auto switch (Series CDG3: CDG3)
    Mounting Style:
    Clevis Style
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 100 mm