SMC CDJ2L16-45A-B
SMC
SKU:
CDJ2L16-45A-B
Current Stock:
series cj2 miniature cylinders available in spring return, spring extend, or double acting offer stainless steel tubing and stainless steel rods. the series is available in bore sizes 6, 10, 16mm and stroke lengths from 1/2in. to 8in.. mounting options include basic, foot, front flange, and double rear clevis. series cj2 is auto switch capable
  • standard double acting single rod
  • bore sizes: 6, 10, 16 *
  • strokes from 15mm through 200mm depending upon bore size