SMC CDQSYB12-10DC CQSY Series Smooth Cylinder
SMC
SKU:
CDQSYB12-10DC
Current Stock:
CQSY Series Smooth Cylinder
  • Reducing stick-slip in a low speed range;
  • Stable operation possible even at a low speed of 5 mm/s (Measurement ;?based on JIS B 8377);
  • Low sliding possible even in bi-directional operation;
  • Lightweight/Improved functions (New structure equivalent to the standard ;?models);
  • Interchangeable with the standard models;
  • Built-in Magnet:
    Built-in Magnet
    Mounting Style:
    Through-hole/Both Ends Tapped Common (Standard)
    Bore Size:
    Bore Size 12 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 10 mm