SMC CS1DN140-600J-XC6 CS1 Series Air Cylinder
SMC
SKU:
CS1DN140-600J-XC6
Current Stock:
CS1 Series Air Cylinder
  • Large bore air cylinder of the square cover, tie-rod type;
  • Mounting Style:
    Double Clevis Style
    Tube Material:
    Aluminum Tube: Bore Size 125,140,Stroke 1000 mm Or Less
    Type:
    Non-lube
    Bore Size:
    Bore Size 140 mm
    Port Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 600 mm