SMC CS1F160-100 CS1 Series Air Cylinder
SMC
SKU:
CS1F160-100
Current Stock:
CS1 Series Air Cylinder
  • Large bore air cylinder of the square cover, tie-rod type;
  • Mounting Style:
    Rod Side Flange Style
    Tube Material:
    Aluminum Tube: Bore Size 125,140,Stroke 1000 mm Or Less
    Type:
    Lube
    Bore Size:
    Bore Size 160 mm
    Port Thread Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 100 mm