Leuze CSL505-R05-195-M8 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
CSL505-R05-195-M8
Current Stock:
Series:
505
Operating principle:
Throughbeam principle
Device type:
Receiver
Application:
Precise object detection
Special version:
Crossed-beam scanning,Diagonal-beam scanning,Parallel-beam scanning,Teach input,Warning output
Operating range:
0.3 ... 5 m
Operating range:
Guaranteed operating range
Measurement field length:
195 mm
Number of beams:
40 Piece(s)
Beam spacing:
5 mm
Minimum object diameter:
7.5 mm
Protective circuit:
Inductive protection,Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Type:
Digital switching output
Voltage type:
DC
Switching current, max.:
150 mA
Cycle time:
44 ms
Response time per beam:
1,000 µs
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal OUT,Teach input,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M8
Type:
Male
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Design:
Cubic
Dimension (W x H x L):
12 mm x 58 mm x 280 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic
Housing color:
Silver
Type of fastening:
Through-hole mounting
Type of display:
LED
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Type of configuration:
Software,Via pin assignment
Ambient temperature, operation:
-30 ... 50 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 65 °C