Leuze CSL505-T50-1150-M8 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
CSL505-T50-1150-M8
Device type:
Transmitter
Special version:
Crossed-beam scanning,Diagonal-beam scanning,Parallel-beam scanning
Measurement field length:
1,150 mm
Number of beams:
24 Piece(s)
Beam spacing:
50 mm
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
860 nm
Transmitted-signal shape:
Pulsed
Minimum object diameter:
52.5 mm
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Function:
Deactivation input,Voltage supply
Dimension (W x H x L):
10 mm x 27 mm x 1,230 mm
Ambient temperature, operation:
-30 ... 50 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 65 °C