Leuze CSL710-R10-1120.A/L-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
CSL710-R10-1120.A/L-M12
Operating range:
0.3 ... 7 m
Operating range limit:
0.2 ... 9 m
Measurement field length:
1,120 mm
Number of beams:
112 Piece(s)
Beam spacing:
10 mm
Minimum object diameter:
20 mm
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 270 mA, The specified values refer to the entire package consisting of transmitter and receiver.
Output current, max.:
100 mA
Switching voltage, outputs:
Typ. UB / 0 V
Switching voltage, inputs:
high: ?6V,low: ? 4 V
Cycle time:
3.72 ms
Dimension (W x H x L):
29 mm x 54.8 mm x 1,193 mm
Net weight:
1,250 g
Ambient temperature, operation:
-30 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C