Leuze CSL710-R20-1910.A/L-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
CSL710-R20-1910.A/L-M12
Current Stock:
Series:
710
Operating principle:
Throughbeam principle
Device type:
Receiver
Contains:
2x BT-NC sliding block
Application:
Precise object detection
Special version:
Crossed-beam scanning,Diagonal-beam scanning,Parallel-beam scanning
Operating range:
0.3 ... 7 m
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range limit:
0.2 ... 9 m
Operating range limit:
Typical operating range
Measurement field length:
1,910 mm
Number of beams:
96 Piece(s)
Beam spacing:
20 mm
Minimum object diameter:
30 mm
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected,Transient protection
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 350 mA, The specified values refer to the entire package consisting of transmitter and receiver.
Output current, max.:
100 mA
Input resistance:
6,000 ?
Number of inputs/outputs selectable:
4 Piece(s)
Type:
Inputs/outputs selectable
Voltage type, outputs:
DC
Switching voltage, outputs:
Typ. UB / 0 V
Voltage type, inputs:
DC
Switching voltage, inputs:
high: ?6V,low: ? 4 V
Activation/disable delay:
0 ... 1 ms
Readiness delay:
400 ms
Cycle time:
3.28 ms
Response time per beam:
30 µs
COM mode:
COM2,COM3
Min. cycle time:
COM2 = 2.3 ms
Specification:
V1.0.1,V1.1
Process data IN:
2 bytes
Process data OUT:
2 bytes
Function:
Configuration via software,Service
Number of connections:
2 Piece(s)
Plug outlet:
Axial
Function:
Configuration interface,Signal IN,Signal OUT,Voltage supply
Type:
Male
No. of pins:
8 -pin
Connection to transmitter
Female
No. of pins:
5 -pin
Design:
Cubic
Dimension (W x H x L):
29 mm x 54.8 mm x 1,993 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Net weight:
2,000 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Groove mounting,Via optional mounting device
Type of display:
LED,OLED display
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Type of configuration:
Software,Teach-in
Operational controls:
Membrane keyboard
Ambient temperature, operation:
-30 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C