Leuze CSL710-T05-2480.A-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
CSL710-T05-2480.A-M12
Device type:
Transmitter
Operating range:
0.1 ... 3.5 m
Operating range limit:
0.1 ... 4.5 m
Measurement field length:
2,480 mm
Number of beams:
496 Piece(s)
Beam spacing:
5 mm
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
940 nm
Transmitted-signal shape:
Pulsed
Minimum object diameter:
10 mm
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 435 mA, The specified values refer to the entire package consisting of transmitter and receiver.
Cycle time:
15.28 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Connection to receiver,Sync-input,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
5 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
29 mm x 35.4 mm x 2,553 mm
Net weight:
2,500 g
Type of display:
LED
Number of LEDs:
1 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-30 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C