Leuze CSL710-T20-1590.A-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
CSL710-T20-1590.A-M12
Transmitter
Contains:
2x BT-NC sliding block
Operating range:
0.3 ... 7 m
Operating range limit:
0.2 ... 9 m
Measurement field length:
1,590 mm
Number of beams:
80 Piece(s)
Beam spacing:
20 mm
Minimum object diameter:
30 mm
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 350 mA, The specified values refer to the entire package consisting of transmitter and receiver.
Cycle time:
2.8 ms
Dimension (W x H x L):
29 mm x 35.4 mm x 1,673 mm
Net weight:
1,700 g
Ambient temperature, operation:
-30 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C