Dynapar HA52525001341 HA25 Encoder, 2.5" Flange Mount, Incremental, Optical, 1/4" Shaft, 1-2540 PPR, 5-26VDC Input, IP54/IP66 Sealing
Dynapar
SKU:
HA52525001341
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
Series:
HA525-HA625
Average leadtime:
5 Business Days
Feedback Type:
Incremental
Mounting Configuration:
2.50" Servo
Technology Sensing Type:
Optical
Weight (Pounds):
3
Connection Location:
Radial
Connection Type:
Connector
Disk Material:
Glass
Flange Material:
Aluminum
Maximum Operating Speed (RPM):
6000
Shaft / Bore Material:
Stainless Steel
Shaft / Bore Size (mm):
9.525
Shaft Type:
Shafted
Termination:
10 Pin MS
Duty Cycle:
45-55%