Dynapar HS35R2000H22H HS35R Ruggedized Hollow-Shaft Encoder
Dynapar
SKU:
HS35R2000H22H
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
Series:
HS35R
Average leadtime:
5 Business Days
Feedback Type:
Incremental
Technology Sensing Type:
Optical
Weight (Pounds):
5.3
Connection Location:
Radial
Connection Type:
Connector
Disk Material:
Aluminum
Fixing:
8.5" C-Face Tether
Flange Material:
Powder Coated Aluminum
Maximum Operating Speed (RPM):
6000
Shaft / Bore Material:
Aluminum
Shaft / Bore Size (mm):
25.4
Shaft Type:
Hollow Shaft
Special Shaft Feature:
Electrically Isolated Shaft
Starting Torque (Ncm):
5.65
Termination:
5 Pin M12
Duty Cycle:
45-55%
Incremental Signals:
A, B, Z
Input Voltage:
5-26 VDC
Line Driver Type:
Maximum Frequency Response (KHz):
125
Output Signal:
Open Collector w/ 2.2K Ohm