Horner Automation
SKU:
HE-CV-101D-06
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
Ladder Logic Memory:
2 MB
Logic Scan Rate:
0.02 mS/K
Removable Memory:
microSD
Local Comment Storage:
Yes
Floating Point Support:
Yes
AutoTune PID Capable:
Characters / Pixels:
1024X600 (300 cd/m² nits typical)
Display Technology:
10.1” LED Color
Character Height:
Selectable fonts
User-Programmable Screens/Pages:
1023
Fields or Objects per Page:
1023
Keypad:
Touchscreen
OEM Faceplate Available:
Built-in I/O Points:
SmartStix, SmartRail, SmartBlock I/O Support:
Yes, CsCAN and Ethernet
Digital Inputs / Outputs, max:
Analog Inputs / Outputs, max:
General Purpose Registers (words):
General Purpose Internal Coils (bits):
16384 (16384 retentive)
Ethernet Support:
Standard, 2 Ports
Remote Access:
WebMI, HTTP or EnvisionRV
Remote File Access:
FTP or EnvisionFX
IIoT Support:
MQTT (Sparkplug)
Total Active Ports:
3
Serial Ports:
1 RS-232 & 1 RS-485 on first Modular Jack (MJ1/2)
PLC / Drive Protocols:
RTU / Modbus Master / Slave:
Serial ASCII In / Out:
USB C:
(PD Capable Port Required for USB-C Power) USB 2.0 (480MHz) Programming & Data
USB A (1000mA max):
Access, & Device Power
Integrated CAN Networks:
2
Maximum CAN Distance:
500m per segment, 4 segments maximum
CAN Port (Independently Isolated):
Remote I/O, Peer-to-peer Comms, Cscape
Supported CAN Protocols:
CsCAN, CANopen, DeviceNet, J1939
Ethernet Productivity:
Two 10/100 Mbps (Auto-MDX)
Ethernet Protocols:
TCP/IP, Modbus TCP, FTP, SMTP, EGD, ICMP, ASCII
Remote I/O:
SmartRail, SmartStix, SmartBlock, SmartMod, OCS-I/O
Height:
9.08" / 231 mm
Width:
11.94" / 304 mm
Depth:
2.43" / 62 mm
I/O Module Depth:
COM option adds 1.08" / 27.40 mm
Operating Temperature:
-10 to 60°C
Storage Temperature:
-20°C to +60°C
Humidity (non-condensing):
5 to 95%