Leuze HT10L1.3/L6X-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
HT10L1.3/L6X-M12
Special version:
2 independent switching outputs
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white 90%:
0.05 ... 8 m
Operating range, black 6%:
0.05 ... 3.5 m
Operating range limit, white 90%:
Light spot size [at sensor distance]:
7 mm x 7 mm [7,000 mm]
Accuracy:
30 mm
Temperature drift:
2 mm/K
Black/white behavior:
10 mm
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 150 mA
Switching frequency:
40 Hz
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Dimension (W x H x L):
25 mm x 65 mm x 55 mm
Net weight:
70 g
Ambient temperature, operation:
-40 ... 50 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C