Leuze IS 212MM/2NO-4E0-S12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
IS 212MM/2NO-4E0-S12
Current Stock:
Series:
212
type. operating range limit Sn:
4 mm
Operating range Sa:
0 ... 3.2 mm
Protective circuit:
Inductive protection,Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr):
10 %, Over the entire operating temperature range
Repeatability, max. (in % of Sr):
5 %, For UB = 20 … 30?V?DC, ambient temperature Ta = 23?°C ± 5?°C
Switching hysteresis:
20 %
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Voltage type:
DC
Switching current, max.:
200 mA
Residual current, max.:
0.1 mA
Voltage drop:
? 2 V
Switching element:
Transistor, NPN
Switching principle:
NO (normally open)
Switching frequency:
2,500 Hz
Readiness delay:
60 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Design:
Cylindrical
Dimension (Ø x L):
12 mm x 60 mm
Thread size:
M12 x 1 mm
Type of installation:
Embedded
Housing material:
Metal
Metal housing:
Nickel-plated brass
Sensing face material:
Plastic, Polybutylene (PBT)
Net weight:
25 g
Housing color:
Red, RAL 3000,Silver
Type of fastening:
Mounting thread,Via optional mounting device
Standard measuring plate:
12 x 12 mm², Fe360
Type of display:
LED
Number of LEDs:
Ambient temperature, operation:
-25 ... 70 °C
Ambient temperature, storage:
-25 ... 70 °C