Leuze IS 230FM/2NO.5-10E-S12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
IS 230FM/2NO.5-10E-S12
Current Stock:
Series:
230
type. operating range limit Sn:
10 mm
Operating range Sa:
0 ... 8.1 mm
Special version:
Reduction factor 1
Protective circuit:
Inductive protection,Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr):
10 %, Over the entire operating temperature range
Repeatability, max. (in % of Sr):
5 %, For UB = 20 … 30?V?DC, ambient temperature Ta = 23?°C ± 5?°C
Switching hysteresis:
15 %
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Voltage type:
DC
Switching current, max.:
200 mA
Residual current, max.:
0.1 mA
Voltage drop:
? 2 V
Switching element:
Transistor, NPN
Switching principle:
NO (normally open)
Switching frequency:
50 Hz
Readiness delay:
50 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Stainless steel
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Design:
Cylindrical
Dimension (Ø x L):
30 mm x 63.5 mm
Thread size:
M30 x 1.5 mm
Type of installation:
Embedded
Housing material:
Stainless steel
Stainless steel housing:
V2A
Sensing face material:
Stainless steel, AISI 303
Net weight:
133 g
Housing color:
Silver
Type of fastening:
Mounting thread,Via optional mounting device
Standard measuring plate:
30 x 30 mm², Fe360
Type of display:
LED
Number of LEDs:
Ambient temperature, operation:
-25 ... 70 °C