Leuze IS 230FM/4NO.5-10E-S12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
IS 230FM/4NO.5-10E-S12
type. operating range limit Sn:
10 mm
Operating range Sa:
0 ... 8.1 mm
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr):
10 %, Over the entire operating temperature range
Repeatability, max. (in % of Sr):
5 %, For UB = 20 … 30?V?DC, ambient temperature Ta = 23?°C ± 5?°C
Switching hysteresis:
15 %
Switching current, max.:
200 mA
Residual current, max.:
0.1 mA
Voltage drop:
? 2 V
Switching element:
Transistor, PNP
Switching frequency:
50 Hz
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Stainless steel
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (Ø x L):
30 mm x 63.5 mm
Thread size:
M30 x 1.5 mm
Net weight:
133 g
Standard measuring plate:
30 x 30 mm², Fe360
Ambient temperature, operation:
-25 ... 70 °C