Leuze IS 230MM/4NO-40N Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
IS 230MM/4NO-40N
type. operating range limit Sn:
40 mm
Operating range Sa:
0 ... 32.4 mm
Protective circuit:
Inductive protection,Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr):
10 %, Over the entire operating temperature range
Repeatability, max. (in % of Sr):
5 %, For UB = 20 … 30?V?DC, ambient temperature Ta = 23?°C ± 5?°C
Switching hysteresis:
10 %
Switching current, max.:
200 mA
Residual current, max.:
0.1 mA
Voltage drop:
? 2 V
Switching element:
Transistor, PNP
Switching principle:
NO (normally open)
Switching frequency:
100 Hz
Readiness delay:
200 ms
Type of connection:
Cable
Cable length:
2,000 mm
Sheathing material:
PVC
Cable color:
Gray
Number of conductors:
3 -wire
Wire cross section:
0.34 mm²
Dimension (Ø x L):
30 mm x 62 mm
Thread size:
M30 x 1.5 mm
Installation dimension D1 in aluminum:
25 mm
Installation dimension D1 in stainless steel:
20 mm
Installation dimension D1 in brass:
25 mm
Installation dimension D1 in Fe360 steel:
35 mm
Type of installation:
Non-embedded
Housing material:
Metal
Metal housing:
Chromed brass
Net weight:
212 g
Housing color:
Red, RAL 3000,Silver
Standard measuring plate:
120 x 120 mm², Fe360
Ambient temperature, operation:
-25 ... 70 °C
Ambient temperature, storage:
-25 ... 70 °C