SMC ITV0010-3UCL ITV0000 Series Compact Electro-pneumatic Regulator Single Unit
SMC
SKU:
ITV0010-3UCL
Current Stock:
ITV0000 Series Compact Electro-pneumatic Regulator Single Unit
  • Stepless control of air pressure in proportion to electric signals;
  • Sensitivity: 0.2 kPa (100 kPa specification);
  • Linearity: ±1% or less (F.S.);
  • Hysteresis: 0.5% or less (F.S.);
  • Communication: CC-Link, DeviceNetTM, PROFIBUS DP, RS-232C
  • Pressure Range:
    0.1 MPa
    Power Supply Voltage:
    24 VDC±10%
    Input Signal:
    Voltage Type 0 To 10 VDC