Leuze KB SSI/IBS-5000-BA Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
KB SSI/IBS-5000-BA
Current Stock:
Application:
Oil and lubricant resistant
Suitable for interface:
Interbus-S,SSI
Operating voltage:
Max. 30 V AC/DC
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Female
No. of pins:
5 -pin
Encoding:
B-coded
Version:
Axial
Connector, LED:
No
Lock:
Screw fitting, nickel-plated diecast zinc, recommended torque 0.6 Nm, self-locking
Type of connection:
Open end
Number of conductors:
5 Piece(s)
Sheathing color:
Violet
Shielded:
Yes
Silicone-free:
Yes
Cable length:
5,000 mm
Sheathing material:
PUR
Wire insulation:
PP
Suitability for drag chains:
Traverse rate:
Max. 3.3 m/s with horiz. traverse path of 5m and and max. acceleration of 5m/s²
Properties of the outer sheathing:
Resistance of the outer sheathing:
Width across flats:
13 mm
Bending cycles:
1,000,000 Piece(s)
Bending radius, flexible laying, min.:
Min. 10 x cable diameter
Bending radius, stationary laying, min.:
Min. 5 x cable diameter
Ambient temperature, operation, flexible use:
-25 ... 60 °C
Ambient temperature, operation, stationary use:
-50 ... 80 °C