Leuze CR100M0/UB-1800-S6 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
CR100M0/UB-1800-S6
Current Stock:
Series:
CR100
Chip:
CCD
Functions:
Code types, readable:
2/5 Interleaved,Codabar,Code 39,Code 93,Code 128,EAN/UPC,EAN 128,EAN Addendum
Scanning rate, typical:
700 scans/s
Bar codes per reading gate, max. number:
63 Piece(s)
Reading distance:
15 ... 67 mm
Light source:
LED, Red
Wavelength:
660 nm
Modulus size:
0.15 ... 0.5 mm
Reading method:
Line scanner with deflecting mirror
Scanning rate:
700 scans/s
Beam deflection:
Via prism
Light beam exit:
Lateral
Supply voltage UB:
4.9 ... 5.4 V, DC
Current consumption, max.:
250 mA
Number of digital switching inputs:
1 Piece(s)
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Switching current, max.:
20 mA
Function:
Process
Function:
Service
Number of connections:
Data interface,Signal IN,Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable with USB-connector
Cable length:
1,800 mm
Connector type:
USB 2.0 Standard-A
Design:
Cubic
Dimension (W x H x L):
55 mm x 52 mm x 20 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Sheet metal plate shaped
Lens cover material:
Plastic
Net weight:
200 g
Housing color:
Red,Silver
Type of fastening:
Fastening on back,Side mounting with thread
Type of display:
LED
Number of LEDs:
Ambient temperature, operation:
0 ... 45 °C
Ambient temperature, storage:
-25 ... 60 °C
Relative humidity (non-condensing):
90 %