Leuze HT25CI-90F.HFXF/4P-700-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
HT25CI-90F.HFXF/4P-700-M12
Current Stock:
Series:
25C
Operating principle:
Diffuse reflection principle with background suppression
Special version:
Foreground suppression up to max. 85mm,Permanently set range 90 mm,Suppression of HF illumination (LED)
Black-white error:
< 10% up to 300 mm
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white 90%:
0.04 ... 0.09 m
Permanently set operating range:
0.09 m
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
850 nm
LED group:
Exempt group (in acc. with EN 62471)
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 20 mA
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching principle:
Light switching
Switching principle:
Dark switching
Switching frequency:
250 Hz
Response time:
0.5 ms
Readiness delay:
300 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
700 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Number of conductors:
4 -wire
Wire cross section:
0.2 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
PUR
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
15 mm x 42.7 mm x 30 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
ABS
Lens cover material:
Plastic
Net weight:
55 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Through-hole mounting with M4 thread,Via optional mounting device
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Operational controls:
Multiturn potentiometer
Function of the operational control:
Range adjustment
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C