Leuze ET5B/4X-200-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
ET5B/4X-200-M12
Current Stock:
Series:
5B
Operating principle:
Diffuse reflection principle
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white 90%:
0.002 ... 0.7 m
Operating range, gray 18%:
0.005 ... 0.4 m
Operating range, black 6%:
Operating range limit:
Operating range limit:
Typical operating range
Adjustment range:
40 ... 700 mm
Light source:
LED, Red
Wavelength:
645 nm
LED group:
Exempt group (in acc. with EN 62471)
Type of light spot geometry:
Round
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 15 mA
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Switching element:
Transistor, PNP
Switching principle:
Light switching,(dark switching by reversing polarity of UB)
Switching frequency:
900 Hz
Response time:
0.56 ms
Readiness delay:
300 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
200 mm
Sheathing material:
PVC
Cable color:
Black
Number of conductors:
3 -wire
Wire cross section:
0.14 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Plastic
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
11 mm x 32.4 mm x 20 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
PC-ABS
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Net weight:
40 g
Housing color:
Black,Red
Type of fastening:
Two M3 threaded sleeves,Via optional mounting device
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Operational controls:
Multiturn potentiometer
Function of the operational control:
Range adjustment
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C