Leuze HT15/4X-200-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
HT15/4X-200-M12
Current Stock:
Series:
15
Operating principle:
Diffuse reflection principle with background suppression
Black-white error:
< 15% up to 350 mm
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white 90%:
0.012 ... 1 m
Operating range, gray 18%:
0.012 ... 0.7 m
Operating range, black 6%:
Operating range limit:
Operating range limit:
Typical operating range
Adjustment range:
50 ... 1,000 mm
Light source:
LED, Red
Wavelength:
640 nm
LED group:
Exempt group (in acc. with EN 62471)
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 20 mA
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Switching element:
Transistor, PNP
Switching principle:
Light switching
Switching frequency:
500 Hz
Response time:
1 ms
Readiness delay:
300 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
200 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.14 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Plastic
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
15 mm x 42.7 mm x 30 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
ABS
Lens cover material:
Net weight:
22 g
Housing color:
Black
Type of fastening:
Through-hole mounting,Via optional mounting device
Type of display:
LED
Operational controls:
Multiturn potentiometer
Function of the operational control:
Range adjustment
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C