Leuze HT25CL1/4P-200-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
HT25CL1/4P-200-M12
Current Stock:
Series:
25C
Operating principle:
Diffuse reflection principle with background suppression
Black-white error:
< 10% up to 250 mm
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white 90%:
0.005 ... 0.6 m
Operating range, gray 18%:
0.015 ... 0.45 m
Operating range, black 6%:
Operating range limit:
Operating range limit:
Typical operating range
Adjustment range:
50 ... 600 mm
Beam path:
Collimated
Light source:
Laser, Red
Wavelength:
650 nm
Laser class:
1, IEC/EN 60825-1:2014
Light spot size [at sensor distance]:
3 mm x 5 mm [1,000 mm]
Type of light spot geometry:
elliptic
Shift angle:
Typ. ± 1.5°
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 20 mA
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching principle:
Light switching
Switching principle:
Dark switching
Switching frequency:
2,500 Hz
Response time:
0.2 ms
Readiness delay:
300 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
200 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.2 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
PUR
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
15 mm x 42.7 mm x 30 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
ABS
Lens cover material:
Plastic
Net weight:
33 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Through-hole mounting with M4 thread,Via optional mounting device
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Operational controls:
Multiturn potentiometer
Function of the operational control:
Range adjustment
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C