Leuze HT46CI-1000F/6G-1500 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
HT46CI-1000F/6G-1500
Current Stock:
Series:
46C
Operating principle:
Diffuse reflection principle with background suppression
Special version:
Permanently set range
Black-white error:
< 10% up to 1000 mm
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white 90%:
0.005 ... 1 m
Operating range limit, white 90%:
0.005 ... 1 m
Operating range limit:
Typical operating range
Permanently set operating range:
1 m
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
860 nm
LED group:
Exempt group (in acc. with EN 62471)
Type of light spot geometry:
Rectangular
Focus:
Fixed
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected,Transient protection
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 30 mA
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching principle:
Light switching (PNP)/dark switching (NPN)
Switching principle:
Dark switching (PNP)/light switching (NPN)
Switching frequency:
250 Hz
Response time:
2 ms
Readiness delay:
300 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable
Cable length:
1,500 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Number of conductors:
4 -wire
Wire cross section:
0.2 mm²
Dimension (W x H x L):
20.5 mm x 76.3 mm x 44 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
PC-PBT
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Housing color:
Red
Type of fastening:
Through-hole mounting,Via optional mounting device
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C