Leuze HT46CL2/2N-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
HT46CL2/2N-M12
Current Stock:
Series:
46C
Operating principle:
Diffuse reflection principle with background suppression
Black-white error:
< 10% up to 1000 mm
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white 90%:
0.05 ... 1 m
Operating range, gray 18%:
0.07 ... 0.75 m
Operating range, black 6%:
Operating range limit:
Operating range limit:
Typical operating range
Adjustment range:
120 ... 1,200 mm
Light source:
Laser, Red
Wavelength:
655 nm
Laser class:
2, IEC/EN 60825-1:2014
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected,Transient protection
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 30 mA
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching principle:
Light switching
Switching principle:
Dark switching
Switching frequency:
500 Hz
Response time:
1 ms
Readiness delay:
100 ms
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Plastic
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
20.5 mm x 76.3 mm x 44 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
PC-PBT
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Net weight:
60 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Through-hole mounting,Via optional mounting device
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Operational controls:
Multiturn potentiometer
Function of the operational control:
Range adjustment
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C