Leuze HTU230-6000/L4-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
HTU230-6000/L4-M12
Current Stock:
Series:
200
Operating principle:
Diffuse reflection principle with background suppression
Contains:
2x M30 mounting nut
MTTF:
633 years
Operating range:
0.6 ... 6 m
Operating range:
Guaranteed operating range
Ultrasonic frequency:
80 kHz
Shape of sound lobe:
standard
Direction of beam:
Front
Opening angle:
14 °
Adjustment range:
600 ... 6,000 mm
Resolution:
1.0 mm
Repeatability:
0.3 %
Reference value repeatability:
End value
Temperature drift:
0.2 %/K
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 10 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 45 mA
Switching hysteresis:
20 mm
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching current, max.:
100 mA
Switching voltage:
low: ? 2 V
Switching element:
Transistor, Push-pull
Switching principle:
IO-Link / light switching (PNP)/dark switching (NPN)
Switching element:
Transistor, PNP
Switching principle:
Light switching
Switching frequency:
2 Hz
Response time:
250 ms
Readiness delay:
300 ms
Type:
IO-Link
COM mode:
COM2
Min. cycle time:
COM2 = 2.3 ms
Frame type:
2.2
Specification:
V1.1
Device ID:
3071
SIO-mode support:
Yes
Function:
Signal OUT,Teach input,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Design:
Cylindrical
Dimension (Ø x L):
45.5 mm x 78 mm
Thread size:
M30 x 1.5 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Nickel-plated brass
Ultrasonic transducer material:
Piezoceramics (contains lead zirconium titanate (PZT))
Net weight:
190 g
Type of display:
LED
Number of LEDs:
1 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-25 ... 70 °C
Ambient temperature, storage:
-25 ... 70 °C