Leuze ISS 230MM/44-15N-S12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
ISS 230MM/44-15N-S12
Current Stock:
Series:
230
type. operating range limit Sn:
15 mm
Operating range Sa:
0 ... 12.15 mm
Special version:
Antivalent
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected,Transient protection
Supply voltage UB:
10 ... 36 V, DC
Residual ripple:
0 ... 10 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 16 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr):
19 %
Repeatability, max. (in % of Sr):
10 %
Switching hysteresis:
20 %
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Voltage type:
DC
Switching current, max.:
200 mA
Residual current, max.:
0.05 mA
Voltage drop:
? 2 V
Switching principle:
NO contact – Antivalent
Switching principle:
NC contact – Antivalent
Switching frequency:
1,000 Hz
Readiness delay:
50 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Design:
Cylindrical
Dimension (Ø x L):
30 mm x 67 mm
Thread size:
M30 x 1.5 mm
Type of installation:
Non-embedded
Metal housing:
Nickel-plated brass
Sensing face material:
Plastic, Polybutylene (PBT)
Net weight:
82 g
Housing color:
Gray,Silver
Type of fastening:
Mounting thread
Standard measuring plate:
45 x 45 mm², Fe360
Werkstoff Gehäuse:
,Metal
Type of display:
LED
Number of LEDs:
1 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-40 ... 70 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 80 °C