Leuze KRT3CM.L3S2/4T-200-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
KRT3CM.L3S2/4T-200-M12
Current Stock:
Series:
3C
Special version:
Teach input,Time function
Operating range:
14.5 mm ± 2 mm
Beam path:
Focused
Light source:
LED, RGB
Wavelength:
B: 470 nm,G: 525 nm,R: 640 nm
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED group:
Exempt group (in acc. with EN 62471)
Light spot size [at sensor distance]:
1.5 mm x 4 mm [14.5 mm]
Light spot orientation:
Vertical
Type of light spot geometry:
Rectangular
Light beam exit:
Front
Focus:
Fixed
Repeatability:
0.02 mm
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
12 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 25 mA
Number of teach inputs:
1 Piece(s)
Switching voltage:
high: ?8V,low: ? 2 V or not connected
Delay:
10 ms
Input resistance:
15,000 ?
Function:
Keyboard lockout,Setting the pulse stretching,Teach-in
Active switching state:
High
Teach process:
Static 2-point
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Switching current, max.:
100 mA
Switching voltage:
high: ?(UB-2V),low: ? 2 V
Switching element:
Transistor, PNP
Switching principle:
Light switching
Switching frequency:
10,000 Hz
Response time:
0.05 ms
Readiness delay:
300 ms
Response jitter:
20 µs
Function:
Signal OUT,Teach input,Voltage supply
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
200 mm
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Design:
Cubic
Dimension (W x H x L):
11.4 mm x 34.2 mm x 18.3 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
PC-ABS
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Net weight:
20 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Via optional mounting device
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Operational controls:
Teach button
Function of the operational control:
Setting the pulse stretching,Switching-threshold adjustment,Teach-in
Ambient temperature, operation:
-40 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C