Leuze LCS-2M18B-F08NNC-K020V Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
LCS-2M18B-F08NNC-K020V
Current Stock:
Series:
LCS-2
Switching distance Sn:
2 ... 8 mm
Assured switching distance:
6.5 mm
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 10 %
Open-circuit current:
10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr):
10 %
Repeatability, max. (in % of Sr):
5 %
Rated operating current:
200 mA
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Type:
Digital switching output
Voltage type:
DC
Switching element:
Transistor, NPN
Switching principle:
NC (normally closed)
Switching frequency:
100 Hz
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable
Cable length:
2,000 mm
Sheathing material:
PVC
Number of conductors:
3 -wire
Wire cross section:
0.35 mm²
Design:
Cylindrical
Dimension (Ø x L):
18 mm x 70 mm
Thread size:
M18 x 1 mm
Type of installation:
Embedded
Housing material:
Metal
Sensing face material:
Plastic, Polybutylene (PBT)
Cover material:
Plastic, Polybutylene (PBT)
Type of display:
LED
Number of LEDs:
Operational controls:
Multiturn potentiometer
Function of the operational control:
Sensitivity adjustment
Switching distance, adjustable:
Yes
Ambient temperature, operation:
-25 ... 70 °C