Leuze LCS-2M18B-F08PNO-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
LCS-2M18B-F08PNO-M12
Current Stock:
Series:
LCS-2
Switching distance Sn:
2 ... 8 mm
Assured switching distance:
6.5 mm
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 10 %
Open-circuit current:
10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr):
10 %
Repeatability, max. (in % of Sr):
5 %
Rated operating current:
200 mA
Number of digital switching outputs:
1 Piece(s)
Type:
Digital switching output
Voltage type:
DC
Switching element:
Transistor, PNP
Switching principle:
NO (normally open)
Switching frequency:
100 Hz
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
A-coded
Design:
Cylindrical
Dimension ( x L):
18 mm x 85 mm
Thread size:
M18 x 1 mm