Leuze LRT 8/44.04-100-S12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
LRT 8/44.04-100-S12
Current Stock:
Series:
8
Application:
Detection of any kind of luminescence,Detection of white paper
Special version:
Autocollimation
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white paper: 10 x 10 mm:
0 ... 0.1 m
Operating range, white paper: 20 x 20 mm:
0 ... 0.15 m
Operating range, white paper: 50 x 50 mm:
0 ... 0.22 m
Operating range limit:
0 ... 0.3 m
Operating range limit:
Typical operating range
Beam path:
Divergent
Light source:
LED, UV
Wavelength:
370 nm
Transmitted-signal shape:
Pulsed
Light spot size [at sensor distance]:
22 mm [100 mm]
Receive filter:
400 ... 750 nm
Type of light spot geometry:
Round
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 35 mA
Number of L/D changeover inputs:
1 Piece(s)
Switching voltage high, min.:
UB
Switching voltage low, max.:
0 V or not connected
L/D changeover inputs, delay:
0.5 ms
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching current, max.:
100 mA
Switching voltage:
high: ?(UB-2V),low: ? 2 V
Switching frequency:
1,500 Hz
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal IN,Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Metal
No. of pins:
5 -pin
Encoding:
A-coded
Design:
Cubic
Dimension (W x H x L):
15 mm x 48 mm x 38 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Zinc
Lens cover material:
Glass
Net weight:
70 g
Housing color:
Red, RAL 3000
Compatibility of materials:
ECOLAB
Type of display:
LED
Operational controls:
Multiturn potentiometer
Ambient temperature, operation:
-20 ... 60 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C