Leuze MC388-S2C10-AL Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MC388-S2C10-AL
Current Stock:
Series:
MC388
Functions:
Integration in control circuits up to category4 in accordance with EN ISO 13849-1,Safety system in combination with an evaluation unit such as the MSI-SR-LC21 safety relay or the MSI 400 safety controller.
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Category:
Up to 4, depending on evaluation, 1 sensor connected, EN ISO 13849-1
B10d:
20,000,000 number of cycles
Protective circuit:
Current limitation,Short circuit protected,Via e.g. MSI-MC311, MSI 400
Contact allocation:
2NO + 1NO (signaling)
Contact type:
Reed contacts (magnetically sensitive)
Requirement on the voltage supply when used acc. to cULus (UL 508):
Class 2 Circuits
Max. switching voltage:
27 V AC/DC
Switching current, max.:
100 mA
Response time:
3 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Contact connection
Type of connection:
Cable with wire-end sleeves
Cable length:
10,000 mm
Sheathing material:
PVC
Cable color:
Gray
Number of conductors:
6 -wire
Design:
Cubic
Dimension (W x H x L):
25 mm x 13 mm x 88 mm
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
Glass fiber reinforced (PPS), self-extinguishing
Net weight:
208 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Through-hole mounting
Installation position:
Arbitrary, provided housing markings are aligned
Switch type:
Type 4 interlock device, contactless actuation, EN ISO 14119
Approach actuation directions:
3-dimensional
Mechanical life time:
10,000,000 actuation cycles
External actuator:
Magnetically coded
Cut-out point (OFF), min.:
19 mm
Assured cut-out distance (Sar), min.:
22 mm
Assured cut-in distance (Sao), max.:
9 mm
Switching tolerance (without ferromagnetic materials in immediate vicinity):
-1 ... 1 mm
Distance to other magnetic sensors, min.:
50 mm
Approach speed, min.:
0.05 m/s
Type of display:
LED
Number of LEDs:
1 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-20 ... 70 °C