Leuze MLC520-S-14-210 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC520-S-14-210
Current Stock:
Series:
MLC 520S
Device type:
Set (transmitter and receiver)
Contains:
4x BT-MLC-S-C mounting brackets,4x BT-MLC-S-O mounting brackets
Application:
Finger protection
Functions:
Automatic start/restart,Contactor monitoring (EDM),Start/restart interlock (RES)
PFHD:
2,64E-09 per hour
Resolution:
14 mm
Protective field height:
210 mm
Operating range:
0.2 ... 6 m
Number of beams:
21 Piece(s)
Synchronization:
Optical between transmitter and receiver
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
850 nm
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED risk group:
Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Safety-related switching output OSSD
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Voltage type:
DC
Load inductivity:
2,000 µH
Load capacity:
1 µF
Residual current, max.:
200 mA
Residual current, type.:
2 mA
Response time:
8 ms
Function:
Transmitter device connection
Cable color:
Black
Function:
Receiver device connection
Dimension (W x H x L):
15.4 mm x 210 mm x 32.6 mm
Material of end caps:
Plastic
Net weight:
1,100 g
Type of fastening:
C-shaped mounting bracket,L-shaped mounting bracket,O-shaped mounting bracket
Ambient temperature, operation:
-10 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
15 ... 95 %