Leuze MLC520-S-14-570 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC520-S-14-570
Application:
Finger protection
Resolution:
14 mm
Protective field height:
570 mm
Number of beams:
57 Piece(s)
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Load inductivity:
2,000 µH
Load capacity:
1 µF
Residual current, max.:
200 mA
Residual current, type.:
2 mA
Response time:
11 ms
Dimension (W x H x L):
15.4 mm x 570 mm x 32.6 mm
Net weight:
2,900 g
Ambient temperature, operation:
-10 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
15 ... 95 %