SMC MGCMB20-150-H7CL MGC Series Guide Cylinder Compact Type
SMC
SKU:
MGCMB20-150-H7CL
Current Stock:
MGC Series Guide Cylinder Compact Type
  • Linear transfer unit with compact guide body and front plate;
  • Compact, lightweight and space saving
  • Type:
    None
    Bearing Type:
    Slide Bearing
    Mounting Style:
    Basic Style
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Port Thread Type:
    M5X0.8,Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 150 mm
    Stroke Adjustment Symbol:
    None
    Dual Stroke Mark:
    Without Two Stroke Mark
    Cylinder Stroke 2:
    Without Cylinder Stroke 2
    Rear Plate:
    Without rear plate
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, Connector, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)