Leuze MLC301T40-900 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC301T40-900
Device type:
Transmitter
Application:
Access guarding,Danger zone guarding,Hand protection
Functions:
Range reduction,Transmission channel changeover
Resolution:
40 mm
Protective field height:
900 mm
Operating range:
0 ... 20 m
Synchronization:
Optical between transmitter and receiver
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
940 nm
Mean power of transmitter diode:
50 µW
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED risk group:
Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs:
1 Piece(s)
Type:
Digital switching input
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Function:
Control input range reduction
No. of pins:
4 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Dimension (W x H x L):
29 mm x 966 mm x 35.4 mm
Net weight:
1,050 g
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %