Leuze MLC320R40-1050 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC320R40-1050
Application:
Access guarding,Danger zone guarding,Hand protection
Resolution:
40 mm
Protective field height:
1,050 mm
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
150 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Current load, max.:
380 mA
Load inductivity:
2,000 µH
Load capacity:
0.3 µF
Residual current, max.:
0.2 mA
Residual current, type.:
0.002 mA
Voltage drop:
1.5 V
Response time:
10 ms
0.25 mm²
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,116 mm x 35.4 mm
Net weight:
1,200 g
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %