Leuze MLC500T14-1200G Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T14-1200G
Current Stock:
Series:
MLC 500
Device type:
Transmitter
Cascading:
Guest
Contains:
2x BT-NC sliding block
Application:
Finger protection
Type:
4, IEC/EN 61496
SIL:
3, IEC 61508
SILCL:
3, IEC/EN 62061
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Resolution:
14 mm
Protective field height:
1,200 mm
Operating range:
0 ... 6 m
Number of beams:
120 Piece(s)
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
940 nm
Mean power of transmitter diode:
50 µW
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED risk group:
Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Cascade, Host In,Cascade, Middle Guest In
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
330 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.14 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Plastic
No. of pins:
8 -pin
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,214 mm x 53 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Material of end caps:
Diecast zinc
Net weight:
1,323 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %