Leuze MLC500T14-450/V Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T14-450/V
Application:
Finger protection
Functions:
Range reduction,Transmission channel changeover
Resolution:
14 mm
Protective field height:
450 mm
Operating range:
0 ... 6 m
Synchronization:
Optical between transmitter and receiver
Protective circuit:
Overvoltage protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs:
1 Piece(s)
Type:
Digital switching input
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Voltage type:
DC
Function:
Control input range reduction
Function:
Machine interface
Type of connection:
Connector
No. of pins:
5 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Length of connection cable, max.:
100 m
Permissible cable resistance to load, max.:
200 ?
Dimension (W x H x L):
29 mm x 516 mm x 35.4 mm
Net weight:
600 g
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Mounting on Device Column,Swivel mount
Type of display:
LED
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %