Leuze MLC500T20-450H Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T20-450H
Transmitter
Cascading:
Host
Hand protection
Functions:
Range reduction,Transmission channel changeover
Resolution:
20 mm
Protective field height:
450 mm
Operating range:
0 ... 15 m
Number of beams:
36 Piece(s)
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
5 -pin
Cascade, Guest Out,Cascade, Middle Guest Out
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
330 mm
Sheathing material:
PUR
Female
Material:
Plastic
No. of pins:
8 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Dimension (W x H x L):
29 mm x 516 mm x 53 mm
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Net weight:
675 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %